UP2.8B-6R8-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: UP2.8B-6R8-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series UNI-PAC™ 2.8
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.508" L x 0.370" W (12.90mm x 9.40mm)
DC Resistance (DCR) 67mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.4 A
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 6.8UH 2.4A 67 MOHM SMD