UP3B-1R0-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: UP3B-1R0-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series UNI-PAC™
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.760" L x 0.520" W (19.30mm x 13.21mm)
DC Resistance (DCR) 3.4mOhm Max
Current Rating (Amps) 12.5 A
Height - Seated (Max) 0.268" (6.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 15.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 1UH 12.5A 3.4 MOHM SMD