| Parameters | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.7mOhm |
| Series | XLR |
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | -5%, +20% |
| Capacitance | 500 F |
| Part Status | Active |
| Termination | Screw Terminals |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Module, Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 16.2 V |
| Lifetime @ Temp. | 1500 Hrs @ 65°C |
| Size / Dimension | 16.386" L x 2.646" W (416.20mm x 67.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 6.925" (175.90mm) |