XT3585-3R0567-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: XT3585-3R0567-R
  • Package: Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Parameters
Series XT
RoHS RoHS
Tolerance -5%, +20%
Capacitance 555 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Voltage - Rated 3 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.484" (88.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.6mOhm
CAP 555F -5% +20% 3V T/H