XV3560-2R7407-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: XV3560-2R7407-R
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Capacitance 400 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 2.7 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.480" (63.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.2mOhm
Series XV
RoHS RoHS
Tolerance -5%, +10%
CAP 400F -5% +10% 2.7V T/H