EB1620YA10-27.120M TR
  • Manufacturer: Ecliptek
  • CONEVO NO: EB1620YA10-27.120M TR
  • Package: 4-SMD, No Lead
Parameters
Series EB1620
RoHS RoHS
Type MHz Crystal
Ratings AEC-Q200
Frequency 27.12 MHz
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Load Capacitance 10pF
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
CRYSTAL 27.1200MHZ 10PF SMD