ECS-040-20-4X-DU
  • Manufacturer: ECS Inc.
  • CONEVO NO: ECS-040-20-4X-DU
  • Package: HC-49/US
Parameters
Series HC-49USX
RoHS RoHS
Type MHz Crystal
Ratings -
Frequency 4 MHz
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Operating Mode Fundamental
Package / Case HC-49/US
Load Capacitance 20pF
Size / Dimension 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability ±100ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 150 Ohms
CRYSTAL 4.0000MHZ 20PF TH