ECS-120-18-9X
  • Manufacturer: ECS Inc.
  • CONEVO NO: ECS-120-18-9X
  • Package: Cylindrical Can, Radial
Parameters
Series ECS-3X9X
Ratings -
Frequency 12 MHz
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Operating Mode Fundamental
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF TH