ECS-160-20-30B-TR
  • Manufacturer: ECS Inc.
  • CONEVO NO: ECS-160-20-30B-TR
  • Package: 4-SMD, No Lead
Parameters
Series ECX-53B
Ratings -
Frequency 16 MHz
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Load Capacitance 20pF
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD