ECS-240-20-7S-TR
  • Manufacturer: ECS Inc.
  • CONEVO NO: ECS-240-20-7S-TR
  • Package: 4-SOJ, 9.40mm pitch
Parameters
Series ECX-3S
Ratings -
Frequency 24 MHz
Part Status Not For New Designs
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SOJ, 9.40mm pitch
Load Capacitance 20pF
Size / Dimension 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 30 Ohms
CRYSTAL 24.0000MHZ 20PF SMD