ECS-36-20-5PDN-TR
  • Manufacturer: ECS Inc.
  • CONEVO NO: ECS-36-20-5PDN-TR
  • Package: HC-49/US
Parameters
Series CSM-7
Ratings -
Frequency 3.6864 MHz
Part Status Not For New Designs
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case HC-49/US
Load Capacitance 20pF
Size / Dimension 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability ±100ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 150 Ohms
CRYSTAL 3.6864MHZ 20PF SMD