ECS-400-20-46X
  • Manufacturer: ECS Inc.
  • CONEVO NO: ECS-400-20-46X
  • Package: HC-46/X
Parameters
Series HC-46X
Ratings -
Frequency 40 MHz
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Operating Mode Fundamental
Package / Case HC-46/X
Load Capacitance 20pF
Size / Dimension 0.268" L x 0.157" W (6.80mm x 4.00mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
CRYSTAL 40.0000MHZ 20PF TH