ECS-80-18-10X
  • Manufacturer: ECS Inc.
  • CONEVO NO: ECS-80-18-10X
  • Package: Cylindrical Can, Radial
Parameters
Series ECS-3X10X
RoHS RoHS
Type MHz Crystal
Ratings -
Frequency 8 MHz
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Operating Mode Fundamental
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.126" Dia x 0.413" L (3.20mm x 10.50mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF TH