B32521C0225J000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32521C0225J000
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 2.2 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC RADIAL