B32522C0475J000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32522C0475J000
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 4.7 µF
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 4.7UF 5% 63VDC RADIAL