B32560J6102K000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32560J6102K000
  • Package: 2-DIP
Parameters
Series B3256* - MKT SilverCap™
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 1000 pF
Part Status Not For New Designs
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 2-DIP
Size / Dimension 0.354" L x 0.098" W (9.00mm x 2.50mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC 2DIP