B32562J1335K000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32562J1335K000
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 2-DIP
Size / Dimension 0.650" L x 0.236" W (16.50mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.366" (9.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC 2DIP