B32620A6222J289
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32620A6222J289
  • Package: Radial
Parameters
Series B3262* - MKP High Pulse (stacked)
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 2200 pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL