B32620J0222J189
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32620J0222J189
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 2200 pF
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL