B32656G5505K000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32656G5505K000
  • Package: Radial - 4 Leads
Parameters
Series B3265* - MKP General Purpose
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 5 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 750V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 5UF 10% 750VDC RADIAL