B32656J1334J000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32656J1334J000
  • Package: Radial
Parameters
Series B3265* - MKP General Purpose
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.33 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Height - Seated (Max) 1.555" (39.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.33UF 5% 1.6KVDC RAD