B32656S1684K561
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32656S1684K561
  • Package: Rectangular Box
Parameters
Series B3265* - MKP General Purpose
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±10%
Capacitance 0.68 µF
Part Status Active
Termination Screw Terminals
Applications Snubber
Lead Spacing 1.004" (25.50mm)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Rectangular Box
Size / Dimension -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 750V
Voltage Rating - DC 1700V (1.7kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhms
CAP FILM 0.68UF 10% 1.7KVDC SCRW