B32672L7273J000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32672L7273J000
  • Package: Radial
Parameters
Series B3267*L* - MKP High Current
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features High Temperature
Tolerance ±5%
Capacitance 0.027 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1300V (1.3kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.027UF 5% 1.3KVDC RAD