B32672L8152J000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32672L8152J000
  • Package: Radial
Parameters
Series B3267*L* - MKP High Current
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 1500 pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL