B32678G6206K000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32678G6206K000
  • Package: Radial
Parameters
Series B3267* - MKP DC-Link High Power
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Long Life
Tolerance ±10%
Capacitance 20 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4 mOhms
CAP FILM 20UF 10% 630VDC RADIAL