B32758G3206J000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32758G3206J000
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 20 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 580V
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.7 mOhms
CAP FILM 20UF 5% 580VDC RADIAL