B32776G5356J000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B32776G5356J000
  • Package: Radial - 4 Leads
Parameters
Series B3277* - MKP DC-Link
RoHS RoHS
Ratings -
Features Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 35 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 1.634" L x 1.102" W (41.50mm x 28.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 575V
Height - Seated (Max) 1.673" (42.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms
CAP FILM 35UF 5% 575VDC RADIAL