B41858C4278M000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B41858C4278M000
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series B41858
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 33 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.146 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 38mOhm @ 10kHz
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL