B43821A1277M000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B43821A1277M000
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series B43821
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 670mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 270UF 20% 160V RADIAL