B43851A9107M000
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B43851A9107M000
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series B43851
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.3Ohm @ 120Hz
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL