| Parameters | |
|---|---|
| Series | E6.3 |
| RoHS | RoHS |
| Gap | - |
| Width | 0.079" (2.00mm) |
| Finish | Uncoated |
| Height | 0.114" (2.90mm) |
| Length | 0.248" (6.30mm) |
| Diameter | - |
| Material | K1 |
| Core Type | E |
| Tolerance | - |
| Part Status | Active |
| Inductance Factor (Al) | - |
| Supplier Device Package | E 6 x 3 |
| Effective Area (Ae) mm² | 3.3 |
| Effective Length (le) mm | 12.2 |
| Initial Permeability (µi) | 80 |
| Effective Permeability (µe) | - |
| Core Factor (ΣI/A) mm-1 | 3.7 |
| Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ | 40.3 |
| Minimum Core Cross Section (Amin) mm² | 2.6 |