B82498F3820G001
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: B82498F3820G001
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SIMID
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 60 @ 500MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 82 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
DC Resistance (DCR) 190mOhm Max
Current Rating (Amps) 500 mA
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 1.5GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 150 MHz