PCM120T-4R7M-D
  • Manufacturer: EPCOS - TDK Electronics
  • CONEVO NO: PCM120T-4R7M-D
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series PCM120T
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.472" L x 0.500" W (12.00mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 4.3Ohm
Current Rating (Amps) 20.6 A
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 165°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 17A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 4.7UH 20.6A 4.3OHM SMD