FA-238 16.0000MB-C3
  • Manufacturer: EPSON
  • CONEVO NO: FA-238 16.0000MB-C3
  • Package: 4-SMD, No Lead
Parameters
Series FA-238
RoHS RoHS
Type MHz Crystal
Ratings -
Frequency 16 MHz
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD