15-21/BHC-BP1Q1M/2T
  • Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
  • CONEVO NO: 15-21/BHC-BP1Q1M/2T
  • Package: 1206 (3216 Metric)
RoHS RoHS
Color Blue
Features -
Lens Size 2.00mm x 1.50mm
Lens Color Colorless
Lens Style Rectangle with Flat Top
Part Status Discontinued at Digi-Key
Height (Max) 1.10mm
Configuration -
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 130°
Current - Test 20mA
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 3.20mm L x 1.50mm W
Lens Transparency Clear
Wavelength - Peak 468nm
Millicandela Rating 67.5mcd
Wavelength - Dominant 471nm
Supplier Device Package 1206
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.35V