19-213/Y2C-CQ1R2/3T
  • Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
  • CONEVO NO: 19-213/Y2C-CQ1R2/3T
  • Package: 0603 (1608 Metric)
RoHS RoHS
Color Yellow
Features -
Lens Size 1.20mm x 0.80mm
Lens Color Colorless
Lens Style Rectangle with Flat Top
Part Status Discontinued at Digi-Key
Height (Max) 0.70mm
Configuration -
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 120°
Current - Test 20mA
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
Lens Transparency Clear
Wavelength - Peak 591nm
Millicandela Rating 126mcd
Wavelength - Dominant 589nm
Supplier Device Package 0603
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V