19-21SDRC/S530-A3/TR8
  • Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
  • CONEVO NO: 19-21SDRC/S530-A3/TR8
  • Package: 0603 (1608 Metric)
RoHS RoHS
Color Red
Features -
Lens Size 1.20mm x 0.80mm
Lens Color Colorless
Lens Style Rectangle with Flat Top
Part Status Discontinued at Digi-Key
Height (Max) 1.00mm
Configuration -
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 100°
Current - Test 20mA
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
Lens Transparency Clear
Wavelength - Peak 650nm
Millicandela Rating 33mcd
Wavelength - Dominant 639nm
Supplier Device Package 0603
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V