74ACTQ16240SSCX
74ACTQ16240SSCX
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • CONEVO NO: 74ACTQ16240SSCX
  • Package: 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series 74ACTQ
Package Bulk
Product Status Obsolete
Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 4
Number of Bits per Element 4
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)