DM74ALS240ASJ
DM74ALS240ASJ
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • CONEVO NO: DM74ALS240ASJ
  • Package: 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series 74ALS
Package Tube
Product Status Obsolete
Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 4
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 15mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)