FAN5701UMP15X
FAN5701UMP15X
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • CONEVO NO: FAN5701UMP15X
  • Package: 16-UFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Type DC DC Regulator
Topology Switched Capacitor (Charge Pump)
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 6
Voltage - Supply (Min) 2.7V
Voltage - Supply (Max) 5.5V
Voltage - Output -
Current - Output / Channel 15mA
Frequency 1.2MHz
Dimming PWM
Applications Backlight
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 16-UMLP (3x3)
Base Product Number FAN5701
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 15mA 16-UMLP (3x3)