FSFR2100XS
FSFR2100XS
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • CONEVO NO: FSFR2100XS
  • Package: 10-SSIP Module, 9 Leads, Formed Leads
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series FSFR-XS
Package Bulk
Product Status Active
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) Yes
Voltage - Breakdown 500V
Topology Half-Bridge
Voltage - Start Up 12.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 10V ~ 25V
Duty Cycle 50%
Frequency - Switching Up to 300kHz
Power (Watts) 400 W
Fault Protection Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage
Control Features Frequency Control
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ)
Package / Case 10-SSIP Module, 9 Leads, Formed Leads
Supplier Device Package 9-SIP
Mounting Type Through Hole
Base Product Number FSFR2100
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Converter Offline Half-Bridge Topology Up to 300kHz 9-SIP