LM336Z25X
LM336Z25X
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • CONEVO NO: LM336Z25X
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Reference Type Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Tolerance ±2%
Temperature Coefficient -
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz -
Voltage - Input -
Current - Supply -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device Package TO-92-3
Base Product Number LM336
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,000
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±2% TO-92-3