NC7SZ175P6X
NC7SZ175P6X
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • CONEVO NO: NC7SZ175P6X
  • Package: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series 7SZ
Package Bulk
Product Status Active
Function Reset
Type D-Type
Output Type Non-Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 1
Clock Frequency 175 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 4ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 32mA, 32mA
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Input Capacitance 3 pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)