C162LLBSBSW6WN55PAB
  • Manufacturer: Focus LCDs
  • CONEVO NO: C162LLBSBSW6WN55PAB
  • Package: Box
RoHS RoHS
Dot Size 0.33mm W x 0.36mm H
Backlight LED - White
Interface Parallel, 4/8-Bit
Text Color -
Part Status Not For New Designs
Display Mode Transmissive
Display Type STN - Super-Twisted Nematic
Viewing Area 36.00mm L x 10.00mm W
Character Size 3.23mm H x 1.85mm W
Display Format 16 x 2
Controller Type SPLC780D
Background Color Blue
Character Format 5 x 7 Dots w/Cursor
Voltage - Supply 4.7V ~ 5.5V
Outline L x W x H 53.00mm x 20.00mm x 8.50mm
Number of Characters 32
Operating Temperature -20°C ~ 70°C