C164ADBSGSY6WT55UAA
  • Manufacturer: Focus LCDs
  • CONEVO NO: C164ADBSGSY6WT55UAA
  • Package: Box
RoHS RoHS
Dot Size 0.55mm W x 0.55mm H
Backlight LED - Yellow/Green
Interface Parallel, 4/8-Bit
Text Color -
Part Status Active
Display Mode Transflective
Display Type STN - Super-Twisted Nematic
Viewing Area 62.00mm L x 27.00mm W
Character Size 4.75mm H x 2.96mm W
Display Format 16 x 4
Controller Type AIP31066
Background Color Gray
Character Format 5 x 7 Dots w/Cursor
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Outline L x W x H 87.00mm x 62.00mm x 14.00mm
Number of Characters 64
Operating Temperature -20°C ~ 70°C