MC7447AHX1420LB
MC7447AHX1420LB
  • Manufacturer: Freescale Semiconductor
  • CONEVO NO: MC7447AHX1420LB
  • Package: 360-BCBGA, FCCBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Freescale Semiconductor
Series MPC74xx
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor PowerPC G4
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 1.42GHz
Co-Processors/DSP Multimedia; SIMD
RAM Controllers -
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet -
SATA -
USB -
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)
Security Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 360-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package 360-FCCBGA (25x25)
Additional Interfaces -
Base Product Number MC7447
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.42GHz 360-FCCBGA (25x25)