7A-29.4912MAAJ-T
  • Manufacturer: FTS
  • CONEVO NO: 7A-29.4912MAAJ-T
  • Package: 2-SMD, No Lead
Parameters
Series 7A
RoHS RoHS
Type MHz Crystal
Ratings -
Frequency 29.4912 MHz
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 2-SMD, No Lead
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.053" (1.35mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
5.0x3.1 30ppm 30ppm -20~70C 18pF