CAP-15/3/440R
  • Manufacturer: Hartland Controls/Littelfuse
  • CONEVO NO: CAP-15/3/440R
  • Package: Radial, Can - QC Terminals
Parameters
Series HCK, Dual Motor Run
RoHS RoHS
Ratings -
Tolerance ±3%
Capacitance 3µF, 15µF
Part Status Active
Circuit Type -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - QC Terminals
Voltage - Rated 440 V
Size / Dimension -
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2
Height - Seated (Max) -
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient -
CAP FILM 15UF/3UF 370-440V RND