IBM25PPC750FX-GB0133V
IBM25PPC750FX-GB0133V
  • Manufacturer: IBM
  • CONEVO NO: IBM25PPC750FX-GB0133V
  • Package: 292-BCBGA Exposed Pad
Parameters
Mfr IBM
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Core Processor PowerPC 750FX
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 600MHz
Co-Processors/DSP -
RAM Controllers -
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet -
SATA -
USB -
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 292-BCBGA Exposed Pad
Supplier Device Package 292-CBGA (21x21)
Additional Interfaces -
Other Names 2156-IBM25PPC750FX-GB0133V
Standard Package 3
PowerPC 750FX Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 600MHz 292-CBGA (21x21)