IBM25PPC750GXECB5H42V
IBM25PPC750GXECB5H42V
  • Manufacturer: IBM
  • CONEVO NO: IBM25PPC750GXECB5H42V
  • Package: 292-BCBGA Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr IBM
Series *
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor PowerPC 750GX
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 933MHz
Co-Processors/DSP -
RAM Controllers -
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet -
SATA -
USB -
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TJ)
Security Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 292-BCBGA Exposed Pad
Supplier Device Package 292-CBGA (21x21)
Additional Interfaces -
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
PowerPC 750GX Microprocessor IC * 1 Core, 32-Bit 933MHz 292-CBGA (21x21)